Spedycja drogowa – co to jest?

O transporcie drogowym mówi się bardzo dużo, a przewoźnicy codziennie dostarczają tysiące przesyłek na terenie kraju i za granicę. W efekcie ten segment rynku się dynamicznie rozwija i bez problemu można zamówić kuriera do Niemiec, Czech czy Wielkiej Brytanii. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się nasz zachodni sąsiad przede wszystkim ze względu na intensywne relacje biznesowe. Zarówno klienci indywidualni, jak i firmy zwracają baczną uwagę na to, by wysyłać towary sprawdzonymi przewoźnikami. Jest to gwarancją szybkich, tanich i bezpiecznych dostaw. Ci, którzy są zainteresowani szerszym pakietem usług, wybierają natomiast spedycję drogową.

Co to jest spedycja drogowa?

To jeden z najważniejszych elementów handlu. W zakres spedycji drogowej wchodzi więc nie tylko transport specjalistycznymi samochodami, ale również przygotowanie ładunków, nadzór nad nimi oraz szereg innych czynności, które sprawiają, że kurier do Niemiec dostarcza ładunki zgodnie z zapotrzebowaniem klientów.

Spedycja drogowa, choć bywa traktowana synonimicznie do transportu czy logistyki, ma zdecydowanie szersze znaczenie. W praktyce obejmuje organizację i zarządzanie przewozami. Tym samym spedytor staje się pośrednikiem między klientem a firmą realizującą transport drogowy. Kontroluje całą trasę, jaką pokonuje kurier do Niemiec, oraz zarządza wszystkimi procesami związanymi z logistyką. Transport drogowy to w dalszym ciągu najczęściej wybierana opcja, a przewóz towarów jest realizowany specjalistycznymi autami ciężarowymi oraz busami.

Jakie usługi wchodzą w zakres spedycji drogowej?

Spedycja drogowa obejmuje cały szereg czynności i procesów, które sprawiają, że transport towarów jest szybki, bezproblemowy i doskonale dostosowany do wymagań oraz potrzeb klienta. Spedytor pełni często funkcję doradcy w zakresie wyboru środka przewozu, trasy oraz sposobu przemieszczania się ładunków do danego kraju czy miasta. W pewnych miejscach trzeba się liczyć z ograniczeniami lub też koniecznością przygotowania dokumentacji. W obrębie Unii Europejskiej są one ograniczone do minimum. Kuriera do Niemiec wysłać można bez problemów.

Spedytor dobiera także samochód, który zapewni najlepszy transport towarów. Chodzi zarówno o to, by ładunek został dostarczony szybko, bezpiecznie i oczywiście w jak najkorzystniejszej cenie. Tym samym specjalista bez problemu zleca przewóz mniejszych i większych przesyłek profesjonalnymi firmami kurierskimi. Spedytor, by zapewnić jak najlepszą realizację zlecenia, koordynuje wszystkie działania oraz kolejne etapy transportu, awizacji, odpraw celnych – w przypadku przesyłek nadawanych na przykład do Niemiec, oraz dba o poprawność i kompletność wszystkich dokumentów.

Jakie dokumenty są niezbędne przy spedycji drogowej?

Obowiązkiem spedytora jest sprawdzenie wszelkich dokumentów transportowych. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko ewentualnych błędów, które mogą wpływać na przykład na czas realizacji usługi oraz nałożenie różnego rodzaju kar. Warto więc przygotowanie i nadzór nad dokumentacją zlecić spedytorom, bo wówczas ma się pewność, że wszystkie formalności załatwione zgodnie z obowiązującymi przepisami i samemu nie trzeba myśleć o przygotowywaniu pozwoleń czy też wniosków.

Czym zajmuje się spedycja?

Choć spedycja drogowa i transport to pojęcia ze sobą ściśle związane, to warto pamiętać, że w tym pierwszym przypadku mówimy o różnych procesach a nie tylko przewiezieniu towarów z punktu A do punktu B. W zakres działań spedytora wchodzi więc:

  • przyjęcie zlecenia;
  • zawarcie umów;
  • przygotowanie środka transportu;
  • kontakt z przewoźnikiem;
  • zorganizowanie magazynu;
  • kontrola przesyłek;
  • ubezpieczenie towarów;
  • przygotowywanie ładunku do odprawy celnej;
  • załadowywanie i rozładowywanie przesyłek.

Poza tym klienci mogą liczyć na doradztwo spedycyjne, przygotowanie dokumentacji oraz czuwanie nad bezpieczeństwem ładunków. Poza tym spedytor odpowiada także za wykonanie usługi w określonym terminie. Musi wziąć pod uwagę również różnego rodzaju ryzyka oraz zarządzać trudnościami.

Zobacz, jak skorzystać z najlepszego kuriera do Niemiec